آشنایی با انواع ماوس و عملکرد آنها

آشنایی با انواع ماوس و عملکرد آنها
ماوس یکی از مهمترین ابزارهای کامپیوتر است که شما می توانید از به کمک آن مهمترین و متداول ترین کارهای کامپیوتری را انجام دهید. ابزار موس کامپیوتر از جمله ابزار هایی است که کاربر میتواند برانامه های اجرا شده در رایانه را کنترل کند.

ماوس کامپیوتر چیست؟

ماوس کامپیوتر یکی از پرکاربرد ترین ابزار های رایانه است، که اکثر عملیات اولیه و متداول کامپیوتر را به کمک آن انجام خواهید داد. عملیاتی مثل کلیک کردن.

برای ساخت ماوس کامپیوتر از حسگر هایی استفاده شده است تا رایانه بتواند حرکت و کلیک را تشخیص دهد و اطلاعات وارد شده را تشخیص دهد.

این موضوع شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کامپیوتر های ابتدایی ماوس نداشتند و کاربر تمام نیاز خود را از طریق کیبورد یا صفحه کلید برطرف میکرد.

با پیشرفت تکنولوژی سیستم عامل های پیشرفته تری مانند ویندوز و مکینتاش پا به عرصه رقابت گذاشتند و کیبورد به تنهایی نمیتوانست نیاز کاربر را رفع کند.

نیاز کابران کامپیوتر و نیاز به ابزاری برای پیمایس سریعتر برنامه اولین جرقه را برای اختراع ماوس کامپیوتر در ذهن مهندسین طراح سیستم عامل های گرافیکی کامپیوتر ایجاد کرد. به این ترتیب اولین ماوس کامپوتر تولید شد.

کار اصلی ماوس تشخیص جهتی است دست این وسیله را حرکت میدهد و همچنین تشخیص سرعت حرکت.

برای ساخت ماوس از حسگرهایی استفاده شده است که این حسگر ها جهت و سرعت تشخیص داده شده را به سیگنال هایی تبدیل میکنند و به کامپیوتر ارسال میکنند.

تشخیص جهت و سرعت حرکت به وسیله غلتکی که در زیر ماوس قرار دارد انجام میشود.

با جابجایی ماوس این غلتک ها به حرکت درمیایند. پردازنده های داخل ماوس این حرکت را تشخیص داده و سیگنال های قابل فهم را به کامپوتر ارسال میکنند.

علاوه بر آن که ماوس میتواند حرکات افقی و عمودی را تشخیص دهد بر روی آن دو تا کلید کار گذاشته شده است. شما میتوانید برای انتخاب کلیک راست و چپ از این کلیک ها استفاده کنید. ماوس های امروزی دارای غلطکی در قسمت وسط هستند که از آن برای پیمایش صفحه استفاده میشود.

موس کامپیوتر

طرز کار ماوس کامپیوتر

شاید بپرسید موس چطور جهت و سرعت حرکت را تشخیص میدهد و به کامپیوتر ارسال میکند؟ در موس دوربین های بسیار کوچکی کار گذاشته شده است که در هر ثانیه در حدود ۱۵۰۰ عکس میگیرد. به این ترتیب موقعیت لحظه ای و صدم ثانیه به صدم ثانیه ای از ماوس را ثبت میکند. به این تریتیب میتواند سرعت و جهت جابجایی را در هر صدم ثانیه تشخیص دهد.

نسل جدید موس های کامپیوتر موس های لیزری هستند برای نرم افزار های گرافیکی کاربرد زیادی دارد. دقت حرکت و جابجایی موس در نسل جدید موس های لیزری ۱۰ برابر موس های معمولی است. .

یکی از کاربرد های مهم زمانی که کیبورد کار نمیکند استفاده به عنوان کیبورد مجازی است.

انواع ماوس

یک دانشمند آمریکایی به نام داگلاس انگلبرت توانست برای اولین بار موس کامپوتر را اختراع کند و تحول زیادی در صنعت کامپیوتر ایجاد کند. از زمان اختراع اولین موی تا به امروز این محصول بسیار تغییر کرده است و سیر تحولی زیادی را طی کرده است.

به طور کلی میتوان گفت ماوس های امروزی در ۲ دسته طبقه بندی میشوند : موس مکانیکی ، موس نوری یا موس لیزری

ماوس مکانیکی کامپیوتر

موس های مکانیکی با نام کوس توپی نیز معروف شده اند. در موس های مکانیکی دو غلطک وجود دارد که شما میتوانید از یکی از این غلتک ها برای پیمایش صفحه و از غلطک دیگر برای چرخش در جهت های مختلف استفاده کنید.

این موس ها چندان پیشرفته نیشتند و به همین دلیل قیمت پایین تری نسبت به موس ها لیزری و نوری دارند. توپ کار گذاشته شده در ماوس های توپی با دست قابل کنترل هستند.

نوع دیگری از موس های توپی وجود دارند که درجای ثابت قرار میگیرند و قابل جابجایی نیستند. شما تنها از طریق توپ های این موس میتوانید عوامل موجود در صفحه نمایش را کنترل کنید. غلطک هایی که دراین موس استفاده شده است از جنس پلاستیک های فشرده و یا شیشیه هستند. دلیل استفاده از شیشیه و پلاستیک برای آن است که با گذشت زمان خراب و فرسوده نشوند و طول عمر بیشتری داشته باشند.

ماوس ارگونومیک کامپیوتر

اگر با ماوس زیاد کار میکنید پیشنهاد میکنیم ماوس ارگونومیک را برای کارهای خد انتخاب کنید. برای طراحی موس های ارگونومیک از طراحی های خاصی استفاده شده است تا دست کاربر در جهت و حالتی قرار گیرد که کمترین فشار روی دست حس شود. طی سال ها تحقیق محققان توانستند موسی را طراحی کنند که کمرین آسیب رابرای طراحان گرافیک و مهندسان کامپیوتر داشته باشد و موجب خستگی آن ها نشود.

این موس برای گرافیست ها که با موس بسیار کار میکنند گزینه مناسبی است.

ماوس کامپیوتر

ماوس سایلنت کامپیوتر

همان طور که میدانید سایلنت یعنی بی صدا و ماوس های سایلنت در حین کار کردن کمترین صدا را تولید میکنند. در طراحی این موس الگوریتمی رعایت شده است و از موادی استفاده شده است باعث شده چند پله بالاتر از سایر ماوس ها قرار بگیرد. کلیک هایی که روی این موس میشود نرم تر بوده و دست شما کمتر خسته میشود.

اگر به دنبال یک موس مناسب برای گیمینگ هستید موس سایلنت چندان برای کاربرد شما مناسب نیست زیرا جابجایی دکمه های این موس کم است. این موس برای محیط هایی که سکوت مهم است مانند شرکت هایی با کارمندان زیاد یبسیار مناسب است.

استفاده از ماوس سایلنت باعث میشود کارمندان تمرکز بیشتری روی کار خود داشته باشند و صدای ماوس تمرکز آن ها به هم نمیزند.

ماوس سایلنت کامپیوتر

ماوس گیمینگ کامپیوتر

در ماوس های گیمینگ تعداد بیشتری دکمه نسبت به ماوس های معمولی وجود دارد. به این ترتیب شما میتوانید با سرعت بیشتری کارهای بیشتری را انجام دهید. دکمه های بیشتری که روی این موس کار گذاشته شده است را میتوانید برای انجام کار های مورد نظرتان تنظیم کنید. این موس ها همیشه برای بازی استفاده نمیشود و شما میتوانید از سرعت بالا و حساسیت بیشتر آن برای کار های دیگر استفاده کنید. شما می توانید بهترین و جدیدترین ماوس های گیمینگ را از فروشگاه بایول تهیه نمایید.

ماوس گیمینگ کامپیوتر

ماوس اپتیکال کامپیوتر

انواع دیگری از ماوس ها هستند که با عنوان ماوس اپتیکال معروف شده اند و از این موس های کامپیوتر میتوانید برای کار های تخصصی استفاده کنید.علت نامگذاری این موس ها آن است در این محصولات از سنسور های تصویر برداری و لامپ LED استفاده شده است. زمانی که نور LED روی ماوس پد بازتاب میکند این سنسور شروع به تصویر برداری میکند. از طریق تصاویر ثبت شده کامپیوتر میتواند سرعت حرکت موس و همچنین جهت حرکت را تشخیص میدهد.

ماوس اپتیکال کامپیوتر

ماوس سیم دار کامپیوتر

موس سیم دار کامپیوتر به وسیله سیم به رایانه متصل شده و اطلاعات ورودی را به آن ارسال میکند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که موس های سیم دار بهتر هستند یا موس های بی سیم.

مزیتی که ماوس های سیم دار نسبت به ماوس های بیسیم دارند این است که شما نیاز به شارژ آن نخواهید داشت و همچنین تعدادی از مدل های این محصول سرعت بیشتری نسبت به موس های وایرلس دارند. وزن باتری ماوس سیم دار کامپیوتر کمتر از نوع بی سیم آن است و ارتباط قوی تری میتواند با کامپیوتر داشته باشد.

ماوس سیم دار کامپیوتر

ماوس بی سیم کامپیوتر

ماوس بی سیم یا ماوس وایرلس از طریق امواج رادیویی RF اطلاعاعت ورودی را به کامپیوتر ارسال میکند. طرز کار ماوس بی سیم به این صورت است که روی آن فرستنده و گیرنده ای نصب شده است و از طریق این فرستنده و گیرنده طلاعات به کامپیوتر ارسال و دریافت میشود.

بعضی از ماوس های بی سیم از طریق بلوتوث به کامپیوتر وصل میشوند و تعدادی از مدل های این ماوس به وسیله گیرنده های مخصوص خود تبادل اطلاعات را با کامپیوتر انجام میدهند.

بعضی از این گیرنده ها قابلیت این را دارند که به حداقل ۶ وسیله متصل شوند. شما میتوانید با استفاده از این ماوس ها  ، هرچه کیبورد و ماوس دارید را به کامپیوتر خود وصل کنید.

نحوه اتصال کیبورد های مختلف به کامپیوتر فرق دارد و بعضی آن ها از طریق سیم به کامپیوتر وصل میشوند و بعضی از آن ها از طریق دانگل.

ماوس بی سیم کامپیوتر

ماوس لیزری کامپیوتر

طرز کار ماوس های لیزری مانند ماوس های اپتیکال است. در این ماوس به جای LED، لیزر کار گذاشته شده است و نور لیزر به موس پد میتابد. بازتاب این نور به وسیله سنسور تصویربرداری شده و به کامپیوتر ارسال میشود. تفاوت دیگر ماوس های لیزری این است که شما میتوانید از آن روی سطح شیشیه ای و براق استفاده کنید در حالی که از سرعت موس کاسته نشود.

یکی از معایب موس لیزری نسبت به موس اپتیکال دقت پایین تر آن میباشد. برای کار هایی با سرعت بالا استفاده از موس لیزری باعث میشود در زمان کوتاه تری کار شما به پایان برسد.

ماوس بلوتوثی کامپیوتر

در کامپیوتر های امروزی در چند سال اخیر استفاده از ماوس های  بلوتوثی رایج شده است. این موس ها محبوبیت زیادی دارند اما برای افرادی که زیاد از ماوس استقپفاده میکنند مانند گرافیست ها گزینه چندانمناسبی برای خرید نیست.

موس بلوتوثی کامپیوتر قابلیت ارسال اطلاعات به کامپیوتر را تا فاصله ۱۰ متر دارد. استفادهاز ماوس بلوتوثی نیاز به دانگل USB ندارد. یکی دیگر از معایب ماوس بلوتوثی تاخیر در ارسال اطلاعات به کامپیوتر است که ماوس لیزری این تیراد را ندارد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد